Е, какво пък. Днес ще посегнем на нещо свято – вечно живата тема за базов гардероб. От РИВА СТИЛ БГ искрено вярваме, че е абсолютно задължителен (must have) и необходим за всеки дамски гардероб. Единственото нещо, за което можем да поспорим е, че трябва да е различен при всеки. Но за това по-късно.
Тази тема е толкова безгранична, че няма да се опитваме да съберем всичко накуп, а ще започнем с най-простото – с чантите. Но първо – трябва да имате собствен подход към формиране на базов гардероб. По метода на проби и грешки трябва да установите кои са вашите задължителни чанти, дрехи и да избягвате някакъв списък с универсални неща.
Списъците определено са красиви, но за мнозина те просто не работят. Така че заложете на базата на функционалния принцип. Това означава да се търси този минимум вещи, които ще помогнат на конкретния човек адекватно да се облече от главата до петите за всеки (дори при нетипично за неговия начин на живот) повод. Ако базовият ви гардероб не се справя с тази задача – трябва да се търсят грешки.
По въпроса с чантите се обединяваме около идеята за евентуален функционален минимум. И стигнахме до извода, че за пълноценна жизнена дейност почти всеки човек трябва да има поне три чанти:
- Голяма чанта или такава с голяма вместимост, така че да може да побере и хляб, кисело мляко; и слон J.
- Представителна чанта, такава че да може да отидете с нея на интервю за работа, да носите в нея и да запазите цели важни документи и при необходимост да набутате в нея по-малък слон. ;)
- Красива чанта, за да може да излезете с нея на среща, разходка, на събитие, оставяйки всички слонове у дома. J
Специално не посочваме нито един конкретен модел – само функционално предназначение. Защото във всеки отделен гардероб ролята на тези три точки могат да изиграят напълно различни чанти. Остава само да прецените и разберете коя от възможните е вашият вариант.
Първи пункт – удобна и вместителна чанта
Например, функция номер едно се покрива от обожаваният от почти всеки: модел чанта за шопинг – с място за много багаж, с къси дръжки. Този тип чанти са вещи от първа необходимост за всякакви ежедневни и неформални видове дейности.
Но шопинг чантите не са единствени подобни модели. В други гардероби същото функционално предназначение с лекота могат да изпълняват раница, хобо или голям чанта крос боди. Важното е да не забравяме за основните изисквания – цвят (да не е ярък и отчетлив, а по възможност междинен и леко приглушен) и стилистично неутрално издържан като дизайн и декорация, за да е лесно комбинирането с всеки ваш харизматичен тоалет.
Между другото, има отделна категория гардероби, където ролята на шопъра изпълнява... тандемът от детска количка + малка крос боди чантичка за най-ценното. Вероятно всяка жена в майчинство е пробвала – но истински работи само този вариант. :)
Втори пункт – представителна чанта
Ако някой има още идеи по този въпрос, нека сподели. Ние ще преминем към вторият пункт – базата ни има нужда и от представителна чанта, средно голяма и достатъчно неутрална, с лаконичен външен вид. Често за такава се приема делова чанта формат А4 (да побира спокойно документи или таблет, както и тънък, по-малък лаптоп).
В класическите и драматични гардероби с този модел обикновено проблеми нямат. А в кежуал и романтичните – едно дълго многоточие. Ето защо, още веднъж – за тези, които не са почитателки на класическия бизнес, делови стил: представителна чанта със средна вместимост. Т.е. не е задължително да е делова. Основното изискване към нея е да е на място, както на интервю за работа, така и на английски обяд.
Може да се спрете отново на модел „шопър“, но от качествена кожа, много прецизна изработка и изчистен външен вид. Като нашата любимка модел Aria на Tuscany Leather.
В някой друг гардероб в качеството на делова чанта отлично ще се впише тип „куфарче“, „сандъче“ или дори раница. Тук отново най-важното е да се филтрира външният вид и стилистичното послание: кожа или велур, вместо изкуствена кожа или плат, по-ясна форма, твърда структура, а не буквално торба, минимум декорации, украси и по-добре без щампи, принтове.
И между другото, такива чанти могат да се носят не само в бизнес формат и контекст. Това се отнася особено за любителите на кежуал стила. Много облагородяват тоалета.
Чест въпрос е за цвета. Нашите най-любими по отношение на удобството нюанси за базови чанти – вариации на сиво-кафяво (светло и тъмно таупе) или блатно. Те чудесно заместват класическите черни и светли нюанси и отлично се вписват в повечето аутфити.
Трети пункт – красива чанта
Ето и последния мастхев за базов гардероб – чанта за официални събития, излизания. Тук вариантите са малко: различни вариации на клъч. С единствената разлика, че някои предпочитат такива на верижка, а други да ги носят в ръка.
Особено удобен нюанс за базов клъч е бронзов металик. По-нататък можете да си купите всичко друго, но ако целта е да изберете само един-единствен универсален, то в цвят бронз ще бъде удачният. Много добре се вписва дори и в най-непретенциозен аутфит. Плюс също е, че в различни цветови комбинации е много по-хармоничен, отколкото класическите черни или сребристи вечерни чанти.
Това е всичко. :) За 1 живот май е повече от достатъчно. Знаем, че чанта-фанатиците няма да разберат. А колко чанти включват вашите колекции?